Your IP: Unknown · Your Status: ProtectedUnprotectedUnknown

Skip to main content

Top 13 najbezpieczniejszych przeglądarek dbających o Twoją prywatność w 2024 r.

Strony internetowe, reklamodawcy, dostawcy usług internetowych, agencje rządowe i inne strony trzecie śledzą każde Twoje kliknięcie. Jednak czy istnieje sposób, aby temu zapobiec? Dzięki przeglądarkom internetowym zaprojektowanym z myślą o ochronie danych osobowych możesz chronić swoją tożsamość w sieci i odzyskać prawo do prywatności. Która z przeglądarek jest odpowiednia dla Ciebie?

Top 13 najbezpieczniejszych przeglądarek dbających o Twoją prywatność w 2024 r.

Czy są powody do obaw?

Większość z nas nie przejmuje się zbytnio tym, jakiej przeglądarki używa. Laptop lub smartfon zwykle posiada domyślną przeglądarkę, taką jak Safari lub Microsoft Edge. Można dać się zwieść, że to najbezpieczniejsza lub jedyna opcja. Nie jest tak — istnieje wiele innych przeglądarek do wyboru.

Twoja przeglądarka to interfejs, za pomocą którego korzystasz z internetu. Obsługuje on ogromną ilość wrażliwych danych osobowych. Musisz mieć pewność, że używasz bezpiecznej przeglądarki, ponieważ te dane są niezwykle cenne.

Ile konkretnie warte są Twoje dane? Cóż, dla reklamodawców i firm marketingowych — całkiem sporo! Firmy produkujące przeglądarki mogą sprzedawać dane dotyczące przeglądania stron internetowych z dużym zyskiem. Co więcej, przestępcy są zawsze gotowi wykorzystać każdego, kto nie korzysta z bezpiecznej przeglądarki, a takie ujawnienie danych osobowych może być bardzo niebezpieczne.

Jaka powinna być bezpieczna przeglądarka?

Prywatność i bezpieczeństwo to dwa czynniki, które tworzą całokształt bezpiecznej przeglądarki. Są to dwa najważniejsze dla nas kryteria. Dobra przeglądarka nie powinna zbierać danych o przeglądanych stronach ani przekazywać ich osobom trzecim. Nie powinna też narażać nas na złośliwe i denerwujące reklamy, czy innego rodzaju zagrożenia.

Oczywiście cenimy sobie funkcjonalność i wygodę, ale nie powinno się to odbywać kosztem prywatności i bezpieczeństwa.

System oceniania

Każdej przeglądarce przyznajemy od jednej do pięciu gwiazdek ⭐. Oceny te są subiektywne i oparte na poziomie bezpieczeństwa, prywatności oraz ogólnej funkcjonalności przeglądarki. Pięciogwiazdkowa przeglądarka nie jest idealna, ale reprezentuje jedną z najbardziej nastawionych na prywatność przeglądarek internetowych z dużymi możliwościami dla użytkownika.

Wymieniliśmy przeglądarki od najgorszej do najlepszej. Nie sugerujemy jednak, że ta na pierwszym miejscu jest bezwględnie najbezpieczniejsza. Najlepsza przeglądarka dla Ciebie to ta dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Ranking przeglądarek — top 13

13. Microsoft Edge

bezpieczna przeglądarka

Edge to następca przestarzałego Internet Explorera. Nie robi jednak wiele, aby odzyskać jego dawno minioną dominację w sieci. Edge jest aktualizowany tylko dwa razy w roku, co jest fatalnym wynikiem, ponieważ techniki złośliwego oprogramowania, oszustw oraz naruszeń prywatności i bezpieczeństwa postępują bardzo szybko. Większość nowoczesnych przeglądarek jest aktualizowana raz lub dwa razy w miesiącu, więc Edge naprawdę pozostaje w tyle.

Edge nadal ma kilka dobrych funkcji, choć są one dość podstawowe. Pozwala blokować wyskakujące okienka i wybrać opcję Do Not Track (bez śledzenia). Działa również z atrybutem sandbox, zawierającym procesy w samej przeglądarce i minimalizuje szansę wpływu złośliwych stron na użytkowników. Jego ograniczona obsługa rozszerzeń, choć niewygodna, oznacza również, że istnieje mniejsza możliwość zainstalowania złośliwego rozszerzenia. Ponadto Microsoft niedawno zintegrował długo oczekiwaną funkcję ochrony przed śledzeniem.

Jednak z tak rzadkimi aktualizacjami i brakiem zaawansowanych funkcji prywatności i bezpieczeństwa, Edge nie zasługuje na miano doskonałej przeglądarki, dbającej o prywatność użytkowników. Ponadto obie przeglądarki Microsoftu są zamknięte, więc nie wiadomo, jakie rodzaje widżetów nadzoru mogą się w nich kryć.

Edge jest dostępny dla systemów Windows, Windows Mobile, Xbox One, Android i iOS.

Nasza ocena (na 5): ⭐

12. Opera

bezpieczna przeglądarka

Opera działa na systemie Chromium i może pochwalić się wieloma funkcjami bezpieczeństwa, dzięki którym samo przeglądanie stron internetowych jest bezpieczniejsze. Posiada funkcje takie jak ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem, a także blokowanie skryptów. Co więcej, oferuje aktualizacje co 4 lub 5 tygodni.

Chociaż Opera oferuje wbudowanego VPN-a, zawsze zalecamy unikanie darmowych usług VPN. Jeśli nie korzystasz z opcji premium, Twój internet może być spowolniony, a standard bezpieczeństwa obniżony. Jednak ogólnie rzecz biorąc, Opera wydaje się rozsądnym wyborem dla niektórych użytkowników.

Opera jest dostępna dla systemów Windows, macOS i Linux.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐

11. Chrome

bezpieczna przeglądarka

Jeśli chodzi o bezpieczne przeglądanie stron internetowych, Google Chrome jest wygodny, popularny i funkcjonalny. Ponadto firma stale aktualizuje swoje zabezpieczenia. Brakuje jej jednak ochrony prywatności. Google Chrome notorycznie śledzi aktywność użytkowników i narusza ich prywatność. Jednym z podstawowych źródeł przychodów Chrome jest profilowanie użytkowników w celu kierowania reklam. Nie można oczekiwać zbyt wiele prywatności od takiej przeglądarki. Co więcej, nie jest ona open-source, więc nie możemy stwierdzić, czy i jak Google może śledzić swoich użytkowników (Chromium — przeglądarka, na której bazuje Google Chrome i następna na tej liście — ma dostępny otwarty kod źródłowy).

Jeśli zastanawiasz się, czy Chrome jest najbezpieczniejszą przeglądarką, możesz zagłębić się w skomplikowane ustawienia prywatności Chrome i wybrać spośród wielu dostępnych rozszerzeń przeglądarki dla dodatkowego bezpieczeństwa i prywatności. Trzeba poświęcić sporo czasu na ich analizę, by upewnić się, że są bezpieczne, bo nie wszystkim rozszerzeniom można ufać.

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z Chrome, warto skorzystać z rozszerzenia przeglądarki VPN, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Chrome jest dostępny dla systemów Windows, Linux, macOS, iOS i Android.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐

10. Brave

bezpieczna przeglądarka

Brave to stosunkowo nowa, oparta na Chromie prywatna przeglądarka, która jest całkiem niezła. Jest lekka, ale oferuje mnóstwo funkcji, w tym wbudowaną blokadę reklam, menedżera haseł, ochronę przed śledzeniem, blokadę skryptów i wyłączenie funkcji odcisku palca przeglądarki jednym kliknięciem. Przeglądarka Brave może również automatycznie zaktualizować połączenie do HTTPS. Pamiętaj, że korzystanie z bezpiecznego połączenia szyfrowanego HTTPS jest zawsze niezbędne.

Brave obsługuje teraz większość rozszerzeń Chrome’a. Chociaż jest to świetne rozwiązanie, które sprawia, że przeglądarka jest wygodna i funkcjonalna, użytkownicy nadal powinni zachować ostrożność i upewnić się, że używają rozszerzeń, które szanują ich bezpieczeństwo i prywatność.

Chociaż Brave jest przeglądarką typu open-source i nie powinno się jej kojarzyć z Google, ci bardziej podejrzliwi użytkownicy mogą nie ufać jej bazie Chromium. Platforma reklamowa przeglądarki jest również kontrowersyjna, ponieważ Brave serwuje reklamy, za których obejrzenie nagradza swoich użytkowników punktami. Punkty te można wymieniać na tokeny. System jest jednak dobrowolny, więc użytkownicy mogą całkowicie z niego zrezygnować i wyłączyć wszystkie reklamy.

Aktualizacja: Brave został przyłapany na automatycznym uzupełnianiu adresów URL niektórych witryn kryptowalutowych swoimi linkami partnerskimi i czerpaniu z tego zysków. Użytkownik Twittera odkrył to, gdy próbował wejść na stronę binance.us, którą Brave wypełnił ich linkiem partnerskim. Przyznawało to przeglądarce Brave prowizje za każdą wizytę przy użyciu linku. Choć z technicznego punktu widzenia nie było to poważne naruszenie prywatności, rodzi to pytania o przejrzystość tej przeglądarki. Dlatego obniżyliśmy ocenę o jedną gwiazdkę.

Brave jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐

9. Chromium

bezpieczna przeglądarka

Chociaż Chromium ma powiązania z Google, gigant technologiczny nie kontroluje, w jaki sposób inni używają kodu open-source Chromium, więc niekoniecznie podlega metodom gromadzenia danych firmy. Chromium jest również mniej dopracowaną przeglądarką i trzeba wykonać sporo ręcznej pracy, aby dostosować ustawienia oraz sprawić, by działała płynnie. Trzeba też poświęcić więcej czasu na poznanie jej funkcjonalności, znalezienie najnowszych aktualizacji oraz wykrycie zagrożeń.

Częstotliwość aktualizacji Chromium jest bezkonkurencyjna — przeglądarka jest aktualizowana codziennie. Jest to świetne rozwiązanie do łatania luk w zabezpieczeniach, gdy tylko się pojawią, ale aktualizacje wymagają ręcznej instalacji, co oznacza, że użytkownicy końcowi muszą być czujni, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo.

Co więcej, w sieci znajduje się wiele złośliwych przeglądarek opartych na Chromium. Mogą one zainfekować Twoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem, wykraść Twoje dane przeglądania i zalać Cię falą wyskakujących okienek i niechcianych przekierowań.

Chromium jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux i Android.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐

8. Safari

bezpieczna przeglądarka

Safari radzi sobie stosunkowo dobrze, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa online. Ma mnóstwo mniejszych, ale przydatnych funkcji, takich jak generator haseł, tryb prywatnego przeglądania, który domyślnie korzysta z DuckDuckGo, ochronę opartą na uczeniu maszynowym oraz narzędzia wyłączające funkcję odcisku palca przeglądarki. Uruchamia również twoje karty w oddzielnych atrybutach sandbox, co pomaga zapobiec złośliwemu kodowi uszkadzającemu całą przeglądarkę lub uzyskującemu dostęp do danych osobowych. Jednak Apple, który jest właścicielem safari, został przyłapany na zbieraniu historii przeglądania użytkowników, nawet wtedy, kiedy używają oni prywatnego przeglądania. Dlatego ta funkcja nie jest w 100% niezawodna.

Safari wykorzystuje oprogramowanie typu open-source — Webkit, ale jest to ograniczone do jego funkcji jako silnika renderującego. Reszta przeglądarki Safari jest zamknięta, co oznacza, że nie można zobaczyć jej kodu ani tego, co może się w nim kryć.

Apple brało również udział w programie PRISM prowadzonym przez NSA, który zbierał dane od amerykańskich firm internetowych. Jest to dodatkowy sygnał ostrzegawczy dotyczący prywatności ich produktów.

Safari jest dostępne dla systemów macOS i iOS.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐

7. Puffin

bezpieczna przeglądarka

Przeglądarka Puffin jest popularną prywatną przeglądarką o silnej reputacji. To, co odróżnia ją od niektórych innych przeglądarek, to sposób, w jaki renderuje strony internetowe.

W tradycyjnej przeglądarce użytkownik wysyła żądanie (na przykład klika, aby wyświetlić stronę internetową), a serwer wysyła mu dane, o które prosił, w postaci folderu z kodem. Przeglądarka następnie renderuje ten kod, wyświetlając stronę.

Puffin robi to trochę inaczej: jest to przeglądarka oparta na chmurze, więc strony internetowe są renderowane w przestrzeni chmurowej Puffina, bez konieczności bezpośredniego odbierania i renderowania danych z serwerów stron internetowych przez przeglądarkę. To ułatwia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, ponieważ Puffin znajduje się między Tobą a internetem.

Puffin jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows, macOS, Android TV i Linux.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐

6. FreeNet

FreeNet to platforma peer-to-peer zaprojektowana przez informatyka Iana Clarke’a. Jest to opcja odporna na cenzurę, ponieważ używa zdecentralizowanej sieci i szyfrowania do przechowywania i dostarczania danych przeglądania. Posiada również wolne oprogramowanie do zachowania poufności. Jej sposób działania przypomina przeglądarkę Tor, ponieważ posiada własną sieć Freenet z zawartością dostępną tylko przez tę przeglądarkę.

Freenet może być również wykorzystywany do anonimowej wymiany plików. Pliki są dzielone na mniejsze cząstki i przechowywane w wielu węzłach sieci Freenet. Jednak prędkość pobierania i wysyłania jest wolniejsza, ponieważ żądanie przechodzi przez kilka węzłów pośredniczących, aby zachować anonimowość.

Obsługuje również połączenia Opennet i Darknet. Opennet działa w podobny sposób jak Darknet. Różnica polega na tym, że połączenia są nawiązywane pomiędzy przypadkowymi użytkownikami z włączoną funkcją Opennet, a nie tymi, którzy się znają.

We Freenecie można otwierać tylko tzw. Freesites, które są hostowane w jego sieci. Mogą one zawierać tylko statyczne treści z powodu wolniejszego pasma. FreeNet jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem antyinwigilacyjnym, które może być zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika.

Freenet jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux (cross-platform).

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐

5. Vivaldi

bezpieczna przeglądarka

Dzięki wysoce elastycznemu interfejsowi i licznym funkcjom prywatności, wielu uważa Vivaldiego opartego na Chromium za świetną przeglądarkę chroniącą prywatność.

Vivaldi pozwala użytkownikom wybrać domyślną wyszukiwarkę oraz oferuje wiele innych ustawień prywatności i bezpieczeństwa. Można na przykład ustawić różne domyślne wyszukiwarki dla zwykłego i prywatnego trybu przeglądania, a także stworzyć różne ustawienia bezpieczeństwa dla obu tych wyszukiwarek.

Vivaldi domyślnie wyłącza także opcję wykrywania bezczynności (API Idle), dzięki czemu strony internetowe nie mogą pytać o zgodę na korzystanie z tej opcji. Kontrowersyjny interfejs API może być nadużywany do śledzenia zachowań oraz tworzyć możliwości dla keyloggerów.

Aby zapewnić spokojne przeglądanie stron, Vivaldi zawiera zintegrowaną blokadę reklam (pomagającą witrynom ładować się szybciej) oraz wbudowany w panel boczny translator umożliwiający szybkie tłumaczenie w 108 językach. A dla lepszej organizacji, Vivaldi pozwala na podwójne wyświetlanie kart na urządzeniach mobilnych i tabletach — całkiem praktyczne.

Co więcej, jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasła szyfrującego, Vivaldi pozwala pobrać zapasowy klucz szyfrujący, by odzyskać dane z przeglądarki. Możesz to zrobić w „Ustawieniach synchronizacji”.

Vivaldi jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, iOS i Android.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐

4. Waterfox

bezpieczna przeglądarka

Waterfox to prawdopodobnie najpopularniejsza alternatywna przeglądarka oparta na kodzie open-source Firefox. Został on zaprojektowany, aby w pełni wykorzystać 64-bitowe komputery z systemem Windows jeszcze w czasach, gdy Mozilla oferowała tylko wersję 32-bitową.

Waterfox jest bardziej skoncentrowany na prywatności niż Firefox. Oferuje ochronę przed śledzeniem i usuwa wiele funkcji Firefoxa, które zmniejszają prywatność użytkowników, takich jak Pocket, Telemetria, zbieranie danych i profilowanie przy uruchamianiu. Jest również w stanie wymazać wszystkie dane online w systemie bez użycia dodatków.

Jednak Waterfox jest aktualizowany rzadziej niż Firefox, więc może nie być najbezpieczniejszą opcją. Ponadto jego dane o stronach internetowych przebiegają przez usługę Google SafeBrowsing, chociaż możesz z niej zrezygnować, jeśli chcesz.

Waterfox jest dostępny dla Windows, macOS, Linux i Android.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐

3. Tor Browser

Wspierana przez Edwarda Snowdena przeglądarka Tor jest prawdopodobnie najbardziej znaną przeglądarką skupiającą się na prywatności. Zapobiega nieautoryzowanemu szpiegowaniu za pomocą wbudowanych ukrytych serwerów przekaźnikowych, jest wyposażony w prekonfigurowane funkcje bezpieczeństwa i może być uruchamiany z pamięci USB.

Tor jest między innymi doskonałym wyborem, aby uniknąć obliczania odcisku palca przeglądarki. Tak długo, jak używasz standardowych ustawień, nie dodajesz rozszerzeń i trzymasz się domyślnego rozmiaru okna (nie trybu pełnoekranowego), jedna przeglądarka Tor wygląda identycznie jak druga. Tor chroni cię również przed śledzeniem i automatycznie czyści pliki cookies oraz historię przeglądania.

Tor szyfruje twój ruch internetowy trzy razy dla trzech różnych węzłów, które są zdecentralizowane i obsługiwane przez wolontariuszy. Każdy węzeł usuwa tylko określoną warstwę szyfrowania, więc pełna wiadomość nie może być dostępna w żadnym z nich. Ponieważ system nie jest w rękach jednej firmy, trudno jest go wyłączyć lub przechwycić ruch internetowy. Jednak przez tę skomplikowaną procedurę łączenia, jego prędkość połączenia jest dość wolna. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony prywatności nie obsługuje zdecydowanej większości wtyczek.

Czy Tor jest najbezpieczniejszą przeglądarką? Cóż, Tor ma na celu ochronę prywatności użytkownika, a nie koncentruje się na bezpieczeństwie. Nie posiada oprogramowania anti-malware i z założenia blokuje wtyczki. Należy również zachować ostrożność przy zmianie jej ustawień, ponieważ można narazić na szwank jej prywatność. Niektóre z ustawień Tora powinny być zmieniane tylko przez zaawansowanych użytkowników.

Tor Browser jest dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐

2. Epic

Filozofia przeglądarki Epic polega na tym, że powinna ona być dostarczana z domyślnie włączonymi wszystkimi ustawieniami prywatności. Będzie wysyłać żądania Do Not Track, blokować pliki cookies, reklamy i systemy analizy internetowej śledzące dane, a także wyszukiwać za pomocą DuckDuckGo od samego początku. Możesz skonfigurować przeglądarkę tak, aby zwiększyć jej wygodę kosztem swojej prywatności i bezpieczeństwa.

Epic traktuje to podejście poważnie, spełniając obietnicę „ekstremalnej prywatności”: brak automatycznego synchronizowania, sprawdzania pisowni, autouzupełniania, wtyczek — te i wiele innych funkcji są domyślnie wyłączone lub po prostu niedostępne. Nie przechowuje również historii przeglądania, danych logowania, baz danych i innych informacji. Nie buforuje danych przeglądania i nie zapisuje linków dla autosugestii przy wpisywaniu adresu. Przeglądarka blokuje również połączenia RTC, które mogłyby ujawnić Twój adres IP. Pamiętaj, że ważne jest, aby chronić swój adres IP, ponieważ może on zdradzić informacje o Twojej lokalizacji i szczegółach urządzenia. Może to sprawić, że przeglądarka Epic Privacy będzie trudna w użyciu dla niektórych osób, ale jest to bez wątpienia bardzo poważne narzędzie do ochrony prywatności i jedna z najbezpieczniejszych przeglądarek.

Epic jest zdolny do wyszukiwania proxy za pośrednictwem swoich serwerów, a także automatycznie daje pierwszeństwo protokołom SSL. Sprawia również, że zyski z prywatności są wymierne, śledząc, ile plików cookies zablokował i kto próbował je wysłać.

Jedyną wadą jest to, że Epic jest oparty na kodzie Chromium, który nie jest publicznie dostępny. Ponieważ kod źródłowy Chromium został stworzony przez Google, nie ma 100% gwarancji, że zawsze pozostanie niezależny.

Epic jest dostępny dla systemów macOS i Windows.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐⭐

1. Firefox

bezpieczna przeglądarka

Firefox to wygodna, szybka i lekka przeglądarka. Co więcej, jest to jedyna mainstreamowa przeglądarka o otwartym kodzie źródłowym, który został dokładnie zbadany i przeanalizowany przez internetową społeczność. Dzięki temu mamy pewność, że nie ma w nim ukrytych żadnych podejrzanych widżetów.

Firefox jest również dość bezpieczny. Podobnie jak inni główni gracze na rynku, oferuje tryb prywatnego przeglądania, który obejmuje brak śledzenia, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, blokowanie wyskakujących okienek i ochronę przed obliczaniem odcisku palca przeglądarki. Możesz dość łatwo wykorzystać jego szerokie możliwości ustawień, ale pamiętaj, aby wyłączyć funkcję telemetrii, która wysyła dane dotyczące użytkowania i wydajności do Mozilli. Firefox posiada również imponującą kolekcję rozszerzeń związanych z bezpieczeństwem, które można wykorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Firefox zawiera kilka funkcji, które mogą niepokoić użytkowników dbających o prywatność, takich jak Pocket, Telemetria i profilowanie rozruchu. Można je jednak wyłączyć, ręcznie wprowadzając szczegółowe ustawienia.

Firefox jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

Nasza ocena (na 5): ⭐⭐⭐⭐⭐

Podsumowanie: najlepsza przeglądarka pod względem prywatności

Zatem jaka przeglądarka jest całkowicie prywatna? Cóż, żadna z nich nie jest, ale niektóre są nieco lepsze w ochronie od pozostałych. Firefox jest bezpiecznym wyborem, jeśli szukasz prywatnej przeglądarki internetowej. Z lekko podrasowanymi ustawieniami prywatności i zainstalowanymi kilkoma rozszerzeniami, Firefox jest najlepszym prywatnym rozwiązaniem wśród popularnych przeglądarek z większą kompatybilnością rozszerzeń i łatwością obsługi. Przegłosowaliśmy go również jako najbezpieczniejszą przeglądarkę w 2019 i 2020 roku.

Jeśli twoje potrzeby anonimowości są bardziej zaawansowane lub chcesz uzyskać dostęp do darknetu, to Tor jest przeglądarką zdecydowanie godną polecenia.

Należy jednak pamiętać, że żadna bezpieczna przeglądarka nie jest idealna — nawet te najbezpieczniejsze mają mocne i słabe strony. Przeanalizuj najlepsze przeglądarki z tej listy, aby sprawdzić, która jest dla Ciebie odpowiednia, i upewnij się, że unikasz firm, które przekazują Twoje dane stronom trzecim. Używaj ich w połączeniu z innymi narzędziami, takimi jak blokady modułów śledzących i VPN. Upewnij się jednak, że korzystasz z najlepszej dostępnej sieci VPN.

Nawet jeśli korzystasz z bezpiecznych przeglądarek, zawsze możesz poprawić swoje osobiste praktyki bezpieczeństwa. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci:

  • Usuń zapisane hasła. Zapisywanie haseł za pośrednictwem przeglądarki może być wygodne, ale ułatwiasz życie hakerom. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz tego samego hasła do wielu kont.
  • Wyłącz w swojej przeglądarce obsługę plików cookies. Ciasteczka mogą być przydatne, ale są też inwazyjne. Te małe kawałki danych pozwalają na śledzenie Cię na wielu stronach i witrynach. Aby zachować większą prywatność, wyłącz je.
  • Ogranicz ilość danych, które mogą o Tobie zbierać i przechowywać przeglądarki i wyszukiwarki. Więcej informacji o tym, jak usunąć historię Google, znajdziesz tutaj. Nie zapomnij również usunąć danych z wyszukiwania głosowego Google; jest to często pomijane, ale nadal ważne, jeśli korzystałeś z tej funkcji.
  • Unikaj złych nawyków internetowych. Z czasem zbieramy złe nawyki w sieci; odkładanie aktualizacji przeglądarki, klikanie bez zastanowienia, używanie łatwych do zapamiętania haseł i wiele innych. Sprawdź nasz przewodnik po złych nawykach internetowych i dowiedz się więcej o tym, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie. Warto również zainwestować w oprogramowanie blokujące reklamy, aby ograniczyć zagrożenie związane z wyskakującymi okienkami zainfekowanymi złośliwym oprogramowaniem. Rozszerzenia blokujące reklamy są dostępne dla większości przeglądarek.

Inne narzędzia i rozwiązania w zakresie prywatności

Wybierając nową, bardziej bezpieczną przeglądarkę, warto zastanowić się, z jakimi rozszerzeniami współpracuje, a z jakimi nie. Istnieje wiele doskonałych narzędzi ochrony prywatności, ale nie wszystkie działają z każdą przeglądarką.

Innym rozwiązaniem, które niektórzy zalecają — lub kiedyś zalecali — jest wyłączenie obsługi JavaScript. W teorii może to zapobiec uruchomieniu przez niebezpieczne strony internetowe złośliwych skryptów na Twoim urządzeniu, ale faktem jest, że nie jest to już praktyczne. Wiele głównych platform działa tylko z JavaScriptem i istnieje wiele lepszych narzędzi, które można wykorzystać do poprawy bezpieczeństwa.

Innym niezbędnym narzędziem do ochrony prywatności jest VPN i usługa usuwania danych, taka jak Incogni. Szyfrowany tunel VPN firmy NordVPN ukryje Twoje dane przeglądania przed hakerami, Twoim dostawcą usług internetowych, a także ochroni Cię przed licznymi cyberatakami.

Z NordVPN-em otrzymujesz dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak Threat Protection, która chroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem, modułami śledzącymi i natrętnymi reklamami. Użyj go w połączeniu z bezpieczną przeglądarką, aby chronić swój adres IP i zapewnić optymalne bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu.

Bezpieczeństwo online zaczyna się od jednego kliknięcia.

Zachowaj bezpieczeństwo, wybierając VPN dominujący na całym świecie