Your IP: Unknown · Your Status: ProtectedUnprotectedUnknown

Skip to main content

Czy AliExpress jest bezpieczny? Jak zrobić zakupy bezpiecznie i nie dać się oszukać

Czy pamiętasz swój ostatni zakup online? Kupowanie artykułów codziennego użytku przez internet staje się coraz bardziej popularne, dlatego niektóre sklepy internetowe nieustannie poszerzają swoją ofertę. Platformy Amazon, eBay i AliExpress to liderzy internetowego handlu, choć nawet nie są producentami produktów, które sprzedają. Ze względu na to, że platformy te jedynie pośredniczą w sprzedaży, musisz uważać na to, co kupujesz i od kogo. Z tego artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie robić zakupy na AliExpress i unikać oszustw.

Czy AliExpress jest bezpieczny? Jak zrobić zakupy bezpiecznie i nie dać się oszukać

Co to jest AliExpress?

AliExpress, kluczowa część Alibaba Group, jest główną platformą e-commerce w Chinach i na całym świecie. Podobnie jak jej konkurenci, AliExpress umożliwia zewnętrznym firmom (najczęściej chińskim producentom) sprzedaż produktów na platformie, zamiast bezpośrednio zajmować się sprzedażą produktów. Firma ogromnie się rozwinęła, zwłaszcza w Rosji, Ameryce Łacińskiej i Europie, i jest obecnie największym sprzedawcą detalicznym na świecie, zaraz po Amazonie.

Początkowo sklep internetowy Alibaba Group został stworzony w celu sprzedaży hurtowej produktów, z usługi szybko skorzystali przedsiębiorcy zajmujący się dropshippingiem na całym świecie. Jednak przystępna cena platformy przyciągnęła falę kupujących, nadając kolejny wymiar bazie klientów firmy. Jednak jego rozwój i obecny wpływ na globalny krajobraz e-commerce wzbudziły również obawy dotyczące polityki prywatności i wiarygodności AliExpress.

Czy AliExpress jest bezpieczny?

Rynek AliExpress jest w większości bezpiecznym miejscem do robienia zakupów online, ale jak z każdym sklepem internetowym, warto zachować ostrożność. Pamiętaj, że AliExpress nie może zapewnić jakości produktu ani dostawy, ponieważ kupujesz od zewnętrznego sprzedawcy. Ponadto wysyłka często obejmuje koszty chińskiej poczty lub bardziej popularnych i droższych firm spedycyjnych, takich jak DHL.

Innymi słowy, zakupy na AliExpress są bezpieczne, jeśli najpierw odrobisz pracę domową – sprawdź recenzje sprzedawcy i uważnie przeczytaj ofertę. Jeśli jednak bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem numer jeden, zazwyczaj możesz znaleźć te same przedmioty na platformach Amazon, eBay czy Allegro, gdzie jako klient prawdopodobnie uzyskasz większą gwarancję.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje AliExpress?

Choć na AliExpress masz głównie do czynienia tylko ze sprzedawcami, platforma opracowała pewne sposoby, w jakie Ty i sprzedawca możecie rozwiązywać problemy, jeśli takowe się pojawią.

Ochrona kupującego

AliExpress oferuje ochronę kupującego w postaci gwarancji zwrotu pieniędzy. Może to pomóc, jeśli Twoja przesyłka nie została dostarczona lub nie otrzymałeś tego, czego się spodziewałeś. Na przykład okres ochrony kupującego AliExpress wynosi 75 dni. Jeśli nie otrzymałeś przedmiotu w tym czasie, możesz poprosić o zwrot pieniędzy.

Czasami to, co ostatecznie otrzymasz, może być zepsute, słabej jakości lub nawet fałszywe. W takich przypadkach możesz otworzyć spór ze sprzedawcą, aby znaleźć rozwiązanie, na przykład uzyskać pełny lub częściowy zwrot pieniędzy, kupon lub wymienić towar na inny. Jeśli Ty i sprzedawca nie osiągniecie porozumienia w ciągu 15 dni, AliExpress zadecyduje, co należy zrobić.

Obsługa płatności

Sprzedawca nie otrzymuje pieniędzy, gdy dokonujesz zakupu. Zamiast tego AliExpress obsługuje wszystkie informacje o Twoich płatnościach, więc przynajmniej nie musisz się martwić, że zewnętrzni sprzedawcy uzyskają dostęp do Twoich kart płatniczych.

Skoro już o tym mowa, za przedmioty możesz płacić kartą, blikiem lub za pośrednictwem AliPay, usługi podobnej do PayPal. Jeśli płacisz bezpośrednio, tylko AliExpress będzie znać dane Twojej karty, ale możesz także zdecydować się nie zapisywać danych karty na stronie. Jeśli korzystasz z AliPay, po prostu prześlij pieniądze na swoje konto AliPay za pomocą karty i zapłać za zakupy. AliPay jest uważany za co najmniej tak samo bezpieczny jak PayPal, a nawet za jeden z najbezpieczniejszych sposobów płatności w internecie.

Jak bezpiecznie robić zakupy na AliExpress

Zakupy na AliExpress mogą być świetnym sposobem na znalezienie okazji, ale należy uważać na sygnały ostrzegawcze. Platforma zmaga się z oszustwami, fałszywymi produktami i wprowadzającymi w błąd ofertami. Oto jak możesz je rozpoznać i zachować ostrożność.

  • Unikaj ofert popularnych marek. Na AliExpress można znaleźć podróbki. Jeśli widzisz zupełnie nowe Apple AirPods za kilka dolarów, wiedz, że oferta jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa. Jeśli szukasz produktów znanych marek, lepiej kupować je na stronach producentów. Produkty markowe z AliExpress nie będą pochodziły od tych producentów.
  • Sprawdzaj opinie użytkowników. Podobnie jak większość platform, AliExpress umożliwia użytkownikom wystawianie opinii sprzedawcom. Oceny użytkowników mogą być niezastąpione przy wyszukiwaniu przedmiotów. Często zawierają zdjęcia paczki, czas trwania wysyłki i inne ważne szczegóły, które mogą pomóc kupującemu w podjęciu decyzji o zakupie.
  • Przeczytaj uważnie opis produktu. Wprowadzające w błąd wpisy są dużym problemem na platformie. Na przykład latarka może być wystawiona za 0,50 USD, ale w tej aukcji znajdziesz informację, że ceny rosną, ponieważ niższa cena dotyczy tylko części z nich, np. wymiennych baterii. Pamiętaj też, że nawet jeśli kupisz kilka przedmiotów naraz, ostateczna cena prawdopodobnie będzie zawierać koszt wysyłki za każdy przedmiot.
  • Oszustwo typu „brushing”. Niektórzy sprzedawcy stosują scam zwany „brushingiem”, aby poprawić wygląd swoich produktów. W tym przypadku sprzedawca wykorzystuje fałszywe konta, aby kupować własne produkty i wystawiać pozytywne recenzje.
  • Chroń swoje konto AliExpress. Właściwa higiena cybernetyczna jest tak samo ważna na AliExpress, jak i na innych platformach. Na przykład silne i unikalne hasło lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe mogą pomóc chronić dane konta i karty kredytowej przed atakami hakerów i kradzieżą tożsamości.
  • Spróbuj zrozumieć, jak działają oszustwa. Chociaż możesz podjąć określone działania, aby zabezpieczyć się przed potencjalnym naruszeniem bezpieczeństwa danych przez AliExpress, warto zapoznać się z badaniami na temat sposobu używania skradzionych kart i znaleźć najlepsze środki zapobiegawcze, jakie możesz podjąć.

Czy AliExpress gwarantuje prywatność?

Zakupy online wiążą się z udostępnianiem ważnych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu i szczegóły płatności. AliExpress, podobnie jak inne platformy, gromadzi dane od swoich użytkowników. Co z tym zrobić?

Niestety udostępnianie danych użytkowników to standardowa praktyka sklepów internetowych. AliExpress udostępnia również Twoje dane różnym stronom, takim jak sprzedawcy, partnerzy logistyczni, inne firmy z Alibaba Group, a nawet firmy oceniające ryzyko kredytowe. Podobnie jak konkurenci z Zachodu, AliExpress udostępnia Twoje dane zewnętrznym reklamodawcom i partnerom marketingowym, dlatego prawdopodobnie będziesz widział(a) spersonalizowane reklamy i promocje w całym internecie.

Szukasz sieci VPN dla prywatności?

Wypróbuj najszybszy VPN w Polsce