Your IP: Unknown · Your Status: ProtectedUnprotectedUnknown

Skip to main content

Co to jest Metawers i jak działa?

Metawers (czy też Metaverse) jest przedstawiany jako przyszłość internetu. To wirtualna rzeczywistość łącząca pracę, rozrywkę i aktywność społeczną w jednym miejscu. Czym dokładnie jest Metawers i jak działa? Czy powinniśmy martwić się o naszą prywatność?

Co to jest Metawers i jak działa?

Co to jest Metawers?

Metaverse to domniemana ewolucja internetu, w której wszystkie aspekty życia online są zintegrowane w jedną przestrzeń rzeczywistości wirtualnej.

W tej wizji przyszłości niemal wszystkie usługi, platformy, strony internetowe i aplikacje byłyby dostępne za pośrednictwem jednego interfejsu VR (na przykład zestawu słuchawkowego). Zwolennicy tej koncepcji wyobrażają sobie świat, w którym praca, życie towarzyskie, rozrywka i zajęcia artystyczne byłyby skondensowane w jednej połączonej przestrzeni, dostępnej dla każdego z połączeniem internetowym i systemem VR.

Użytkownik mógłby pracować w cyberprzestrzeni, rozmawiając ze współpracownikami w cyfrowo wyrenderowanej sali konferencyjnej. Następnie mógłby wziąć udział w wirtualnym koncercie wśród tłumu spersonalizowanych awatarów z całego świata. Po zakończeniu koncertu mógłby poświęcić trochę czasu na granie, tworzenie grafiki lub rozmowy z przyjaciółmi — w żadnym momencie swojego pracowitego dnia nie musiałby opuszczać Metawersu.

To futurystyczna wizja jego zwolenników, ale jak Metawers działa w praktyce?

Jak działa Metawers?

Metaverse działa w bardzo podobny sposób do współczesnego internetu, ale z większą synergią między różnymi usługami i stronami internetowymi oraz dużo większą integracją VR.

W tej chwili możesz uzyskać dostęp do większości platform i zasobów internetowych za pośrednictwem jednego urządzenia (na przykład laptopa), używając jednej aplikacji (przeglądarki internetowej). Mówiąc prościej, Metaverse jest bardziej wciągającą wersją obecnego systemu, w której laptop jest zastąpiony zestawem VR, a wszystkie strony, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem przeglądarki, są przebudowywane tak, aby były kompatybilne z VR.

Jednak dla wielu marzeniem Metaverse jest coś więcej niż tylko internet VR. Niektórzy mają nadzieję, że będzie to fuzja naszej fizycznej rzeczywistości i cyberprzestrzeni, cyfrowy świat, w którym użytkownicy mogą żyć, pracować, tworzyć i udzielać się towarzysko bez konieczności przełączania się między urządzeniami lub fizycznego przemieszczania się.

Choć może to brzmieć jak science fiction, technologia ułatwiająca tę ekstremalną wersję Metawersu jest już opracowywana.

Obecne zastosowania Metawersu

Metawers ma wiele zastosowań, od rozrywki po pracę i nie tylko. Choć niektóre są nadal teoretyczne, innych można doświadczyć już obecnie.

  • Biznes i praca. W dobie pracy zdalnej i spotkań na Zoomie wiele osób jest już uzależnionych od internetu w kwestii zatrudnienia. Metawers może pozwolić na bardziej naturalne, oparte na współpracy środowisko pracy. Spotkania mogłyby odbywać się we wciągającej przestrzeni VR, gdzie zespoły spotykają się za pomocą cyfrowych awatarów i mają takie samo poczucie połączenia, jak w fizycznej sali konferencyjnej. Zwolennicy koncepcji Metaverse postrzegają to jako sposób na czerpanie korzyści z pracy zdalnej bez utraty zalet pracy w biurze.
  • Rozrywka. Metawers działa już jako arena wciągającej rozrywki, od koncertów muzycznych po gry multiplayer. Twórcy gry Fortnite Battle Royale zorganizowali już kilka dużych wydarzeń muzycznych, umożliwiając graczom udział w pokazach w wirtualnym świecie. Zaletą rozrywki Metawers jest usunięcie bariery geograficznej — możesz cieszyć się koncertami i wydarzeniami sportowymi bez wychodzenia z domu.
  • Edukacja. Ze względu na swoje oparcie w systemach VR i AR Metawers może być potężnym narzędziem do celów edukacyjnych i szkoleniowych. Uczniowie mogą być obecni na lekcjach w wirtualnej rzeczywistości, nawet jeśli nie mogą fizycznie pojawić się na uniwersytecie. Po pandemii Covid łatwo zauważyć, jak technologia Metaverse mogłaby być korzystna dla systemów edukacyjnych.
  • Towarzystwo i wypoczynek. Immersyjny charakter internetu opartego na VR może teoretycznie sprawić, że połączenia społecznościowe w przestrzeniach cyfrowych będą bardziej efektywne. Jeśli jesteś poza domem i tęsknisz za bliskimi, możesz założyć zestaw słuchawkowy i spotkać się z nimi w wirtualnych światach Metawersu. Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w wydarzeniach rozrywkowych, o których mówiliśmy wcześniej, grasz w gry, czy po prostu spędzasz czas online, interakcje społeczne w Metawersie mogą być bardziej autentycznym i przekonującym doświadczeniem niż w obecnym internecie.

Przyszłość Matewersu

Metawszechświat jest częścią przyszłości, ale może nigdy nie zostać w pełni zrealizowany. Bez wątpienia będzie odgrywać rolę w ewolucji internetu, konsumpcji mediów i sieci społecznościowych. Jednak wizja jednej, w pełni zintegrowanej platformy VR wydaje się mało prawdopodobna.

Ogromną przeszkodą dla Metawersu jest interoperacyjność. Firmy takie jak Meta, Amazon i Apple prawdopodobnie stworzą własne zestawy słuchawkowe i przestrzenie VR, tworząc wiele konkurencyjnych metawersów. Niektóre aplikacje mogą być dostępne na wielu konkurencyjnych platformach, ale podobnie jak w przypadku systemów operacyjnych, między każdym z nich zostaną wytyczone wyraźne granice. W rezultacie koncepcja jednej gigantycznej sieci VR może nigdy nie dojść do skutku.

Kolejną kwestią jest publiczne zaufanie do bezpieczeństwa i prywatności metawersu. Ankieta Metaverse przeprowadzona przez NordVPN wykazała, że 50% respondentów w USA martwiłoby się kradzieżą tożsamości w Metaverse, a 45% wyraziło obawy dotyczące ochrony danych. Aby rzeczywiście wdrożyć Metaverse, należy rozwiać te wątpliwości.

Oczywiście to wszystko spekulacje. Technologia VR i AR szybko się rozwija, a elementy metaverse są już obecne, zwłaszcza w rozrywce i grach. Jak daleko posunie się ten trend i jaki będzie miał wpływ na prywatność internautów, to dopiero się okaże, jednak już teraz warto zadbać o bezpieczeństwo i szyfrowanie danych z godną zaufania siecią VPN.

Metawers — jak się do niego dostać?

Dostęp do treści Metaverse można uzyskać za pośrednictwem dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym, chociaż najlepiej jest używać urządzenia z interfejsem VR.

W tej chwili jednak nie możesz uzyskać dostępu do metaverse, ponieważ w pewnym sensie takowy jeszcze nie istnieje. Możesz użyć konsoli do gier lub komputera, aby wziąć udział w koncercie w Fortnite. Z zestawem słuchawkowym VR możesz spędzać czas ze znajomymi na platformie Meta Horizon Worlds. Dostępnych jest wiele środowisk Metaverse, ale istnieją one niezależnie od siebie na różnych platformach i są dostępne za pośrednictwem niezliczonych niezintegrowanych urządzeń.

Dopóki te odmienne platformy metaverse nie zostaną zunifikowane w jeden ekosystem, nie będzie jednego Metawersu.

Firmy technologiczne, takie jak Meta, inwestują ogromne pieniądze w rozwój Metawersu, pomimo jego teoretycznego charakteru. To dlatego, że na dłuższą metę postrzegają to jako opłacalne przedsięwzięcie.

Jakiego sprzętu potrzebuję, aby wejść do Metawersu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, dostęp do Metawersu można uzyskać z dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym, choć najlepiej skorzystać z urządzenia z interfejsem VR.

Internet rzeczy, ang. Internet of Things (IoT) to ekosystem naszych połączonych inteligentnych urządzeń. Sprzęt, taki jak urządzenia kuchenne, konsole do gier czy systemy bezpieczeństwa w domu, można łączyć za pośrednictwem sieci bezprzewodowych, tworząc IoT. Ponieważ niektórzy wyobrażają sobie metawszechświat jako integrację przestrzeni cyfrowej i świata fizycznego, IoT (podobnie jak AR) może odgrywać rolę w łączeniu świata fizycznego i wirtualnego.

Metawers — wady i zalety

Metaverse oferuje wiele ekscytujących korzyści, ale ważne jest, aby zrównoważyć je z niektórymi negatywnymi konsekwencjami jego przyjęcia.

  • pros
    Możliwość łączenia się ze znajomymi, niezależnie od lokalizacji
  • pros
    Dostęp do rozrywki, niezależnie od lokalizacji
  • pros
    Wciągająca edukacja online
  • pros
    Ułatwia efektywne praktyki pracy zdalnej
  • cons
    Potencjał do inwazyjnego gromadzenia danych i naruszeń prywatności
  • cons
    Wymaga zanurzenia się w doświadczeniach VR, dzięki czemu użytkownicy nie są świadomi zagrożeń w swoim otoczeniu
  • cons
    Zależne od drogiej, a w niektórych przypadkach teoretycznej technologii
  • cons
    Zniechęca do interakcji międzyludzkich w świecie rzeczywistym

Szukasz sieci VPN dla prywatności?

Wypróbuj najszybszy VPN w Polsce